Hřebčín v Celle (Německo)

8. dubna 2009 v 13:05 |  Hřebčíny, hřebčince...
Bílí koně z oblasti kolem Hannoveru byli v 17.století velmi ceněni a zdobili erb kurfiřta Ernesta Augusta(1629-1698). Dovezl z Hannoveru koně pro svá kočárová spřežení, zbarvené jako isabely. Až do doby vlády Jiřího V.sloužili tito koně stále u královského dvora. V roce 1735 založil Jiří II.,král Velké Británie a vévoda z Brunšvicka-Lüneburg, hřebčinec v Celle s cílem vyšlechtit plemeno "pro blaho svých poddaných".Hřebčín choval mnoho holštýnských koní a také koně z Pruska, Dánska, Itálie a Španělska. Cílem chovu byl solidní teplokrevný kůň pro práci v zemědělství.

Křížením s teplokrevníky se hannoverský kůň stal lehkým jezdeckým a kočárovým koněm, zůstal však dostatečně silný pro zemědělské práce. Před napolenskými válkami měl hřebčín v Celle sto hřebců, v roce 1816 jich zbylo již jen třicet. Teprve křížením s plnokrevníky a meklenburskými koňmi došlo k opětovnému oživení chovu hannoverských koní. V polovině 19.století byl hannoverský kůň svižnější, rychlejší a příjemněji se na něm jezdilo, nehodil se ale už pro práce v zemědělství. Chovatelé se začali snažit vyšlechtit pro zemědělství opět těžší typ koně.

Po druhé světové válce utrpěl chov koní v důsledku mechanizace zemědělství značný pokles. Z 539 chovných hřebců v roce 1948 jich v roce 1963 zbylo jen 149-nejvyšší čas přeorientovat se na chov sportovních koní! Za účelem vyšlechtění sportovního koně a koně pro volný čas křížili chovatelé plnokrevníky, trakény, plnokrevné araby a chovné východopruské hřebce. Těžký hannoverský kůň byl zušlechtěn, získal mnohem víc ohně a prostornější pohyby, aniž by tím utrpěla stabilita a síla původního typu.

Velmi přísná německá pravidla chovu hannoverských koní zakazují rozšiřovat chov koňmi, kteří neodpovídají požadavkům plemenné knihy. Jednou za rok posuzuje komise hřebce a jejich potomky, kteří musí absolvovat zkoušky ve všech oblastech. Podle výsledků se hřebci rozdělí do tří kategorií a ti, kteří nepoddali dostatečný výkon, se vyřazují s chovu. Tak vznikl jednotný typ soutěžního koně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama